२०८१, ९ असार शनिबार

भूकम्पमा बाँचेकाको पुकार ‘हे ईश्वर, पानी नआइज’

जाजरकोट। जिल्ला विपद् व्यवस्थापन समितिले संवाददातालाई क्षेत्रीय सहयोग पठायो भने पनि सबै सामग्रीपिडितकहाँ अहिले पनि राहत सामग्री पुग्दैन । तपाईंका कारण घरबिहीन बनेका खुला खुला चौरमा त्रिपाल र खाद्यान्नको कुर देख्छन् । त्यसमाथि आज विहान पर्न थालेको पानी बढी जोखिममा छ ।

चर्कले चर्क घरले पानीले भटकन प्रशस्त बढेको छ । त्रिपालबिना खुला चौरमा बस भावनामा ज्वरो, टाइफाइड सुरु नलगाड नगरपालिका–८ का रामप्रसाद खत्रीले ।

बारे गाउँपालिका–१ धौलाकोटमा पनि राहत सामग्री पाइँदैन । स्थानीय हरि बहादुर थापाले पिडितमा चिसोका कारण ज्वरो र झाडापखाला देखिए । उनले भने, “गाउँपालिका जति माग्दा पनि राहत पाएको छैन, नजिकको केन्द्रविन्दु रामीडाँडा देखेको धौलाकोट नजिकैको गाउँ हो भने त्रिपाल पनि पुग्दैन।

को बारे मा चिसो हो। कोट बहाद्दर गाउँपालिकाका अध्यक्ष वीर गिरीले आरामदायी धेरैलाई र सबैले नपाएको । यस अनुसारको बारेमा एक हजार सात सय थान त्रिपाल अपुग छ ।

नलगाड नगरपालिकामा पनि सबैलाई राहत पुग्दैन । नगरपालिकाको वडा नं १ देखि ७ सम्म सुविधा प्रदान गरिए पनि वडा न ८ देखी १३ का बासिन्दाले राहत सामग्री पाएका छन् । नलगाड वडा नान ८ कोट गाउँपालिका वडा नान ८ जोडिनु नगरपालिका हो भने वडा न ९ कोटको धुमा समावेशका क्षेत्रसँग जोडिएको क्षत्र हो ।

नलगा वडा नन ८ पालिकामा धेर जनसङ्ख्या क्षेत्र हो । त्यहाँ केही संस्थाले स्वतन्त्रता सामग्री वितरण गर्दा सबैले नपाएको स्थानीय भीम बहादुर खत्रीले । प्रभावकारी रुपमा अनुगमन निरीक्षण नगरी निर्णय गर्दा प्रतिक्रिया व्यक्त गर्दा उनको भनाइ छ ।

कारण नलगाड–८ का सबै घरमा सीमा अगाडि छ । बतासे चिउरी बर्मा वन समुदायिक संस्थाका सचिव जय बहादुर खत्रीका अनुसार बाहिरबाट हेर्दा सग्लो घर हेर्दा पनि बस्न लायक हुन्छ।

आज विहान देख पर्न थालेको पानीले फुललाई थप पीडा बताउछ । धेरै घरबाट छ सम्म ढुङ्गा झरेका छन् । भक्तले चिराचिरा पारेको घरको पानी पर्न सुरु भइसकेको छ । एकोरो त्रिपाल नपसका पासवर्ड कसैलाई दोहोरो पटकसम्म दिइयो भेरी नगरपालिका–३ का रामकली थापाले ।

सदरमुकाम खलङ्गामा कोठा भाडामाका लागि बस्नेलाई पनि राहत मिलेको छ । राहत माग्न जाँदा घर मालिकको मात्रै नाम भेटिने र आफ्नै सूचीमा नाम नै कुराको बारेमा गाउँपालिका–४ घर भई सदरमुकाममा बस आउनुभएका मालबहादुर सिंहले गुणासो । नेकपा (माओवादी केन्द्र) का केन्द्रीय सदस्य प्रभात चल्ने नगरपालिकामा धेरै कुरा आउन अझै पनि ४० प्रतिशतले लाभ नपाउने ।